Knowledgebase & Forum/Yaşadığınız Sorunu Bize Bildirmek

Tickets – Sorun Bildirimi – Bilmeniz Gerekenler

Inan
posted this on Jul 18 22:46

Eğer bizden yardım talebi istediyseniz otomatik olarak gerçekleşecek bazı şeyler vardır:

1) Öncelikle destek hizmeti sistemimize giriş yapmanız gerekeceğinden kullandığınız email adresiniz ile kayıt olup bir adet şifre belirlemelisiniz. Email adresinizin doğru olduğunu kontrol etmelisiniz ki bize gönderdiğiniz sorulara verdiğimiz yanıt size email olarak ulaştırılabilsin. Aksi halde malesef ki yanıtımız size ulaşmayacaktır.

2) Bizden email adresinizi doğrulamanız için bir email alacaksınız. Eğer doğrulama işlemini yapmadıysanız gönderdiğiniz soruya vereceğimiz yanıt size ulaşmayacaktır. Bu nedenle lütfen öncelikle email adresinizi doğrulayıp sorunu sonra tekrar iletiniz.

NOT: Bizden ilk olarak otomatik olarak oluşturulan emailleri alacağınızdan ötürü tavsiyemiz öncelikle email kutunuzda bulunan Junk/Spam kutunuzu kontrol etmeniz ve tercihen @werinteractive.com adresini güvenli email gönderenler listesine eklemenizdir. Bilhassa Yahoo, Hotmail, Live veya Gmail hesabınız var ise bu email sağlayıcılarının yüksek spam email koruma ayarlarından ötürü @werinteractive.com adresini onaylı email göndericileri listenize ekleyiniz. 

Sorunsuz bir şekilde bize iletilen bütün yardım taleplerine, Pazartesi – Cuma günleri arasında çalışma saatleri içinde bir kaç saatte yanıt verebilmekteyiz. Haftasonları ise bu süre biraz daha uzun sürebilmekte olup Cuma günü de buna dahildir. Eğer yaşamış olduğunuz sorun daha büyük bir sorunun parçası ise yanıt almanız biraz daha uzun sürebilir. Bunun nedeni benzer bir sorun üzerine gönderilen bütün raporları derleyip oyun geliştirme ekibimize bildirmemizdir ki bu sayede oyundaki hatayı düzeltebilmekteyiz.

Oyun geliştirme ekibimiz iki haftalık aralıklarla çalışmakta olsada çok ciddi ve büyük sorunlar öncelikli olarak ele alınabilmektedir.

 
Topic is closed for comments